English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

بیانیه ی هیات داوران بیست و ششمین جشنواره شعر رضوی

بیانیه ی هیات داوران بیست و ششمین جشنواره شعر رضوی
شامگاه دیشب مراسم اختتامیه بیست و ششمین جشنواره ملی شعر رضوی کرمان برگزار شد و در انتها بیانیه هیات داوارن خواند شد و نفرات برگزیده در هر بخش معرفی و الاعم شدند . متن بیانیه به شرح زیر است :  "بسم الله الرحمن الرحیم

 
سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی         عشق محمد بس است و آل محمد

 بیست و ششمین جشنواره ملی شعر رضوی در شرایطی به فرجام رسید که بسیار  با آنچه که در تاریخ و تبار این جشنواره تجربه کرده ایم، متفاوت بود. خوشبختانه علیرغم همه دشواری‌ها و تنگناها، جشنواره ی امسال نیز بالید و صفحه ی پر بار دیگری بر کتاب فرهنگ و شعر رضوی افزود؛ از نگاه داورانِ جشنواره، استقبال شاعران کشور و استان از فراخوان امسال قابل تامل است.

     در هر سه حوزه ی شعر کلاسیک، آزاد و شعر محاوره یا ترانه آثاری متنوع و گوناگون، هم به لحاظ زبان و هم از نظرگاه محتوا و دیگر عناصر شعری دریافت و داوری شد. در قلمرو شعر دانشجویی نیز با توجه به اینکه برای اولین بار امکان حضور و رقابت شاعران دانشجو در این جشنواره ی باسابقه، فراهم شده بود، کمیت و کیفیت آثار، اگرچه چندان چشمگیر نبود اما نویدبخش و امید آفرین است که در ادامه مسیر جشنواره و دوره‌های بعد، این عرصه نیز به جایگاهی شایسته دست پیدا کند.

        شعری که برگرفته از مبانی دینی و آیینی و بازتاب دهنده باور و ارادت و عواطفِ ناب انسانی و همچنین تجربه های معنوی شاعران است، آفرینش هنری در زبان و شیوه های بیانی خلاقانه ای روایتگر شخصیت و ساحت قدسی انسان های الهی و پیشوایان بزرگ دین است، اولاً در فرهنگ ما و حوزه  زیست اعتقادی مردمان ما ریشه های محکم دارد؛ دوم آنکه این گونه سرایش ها و آفرینش ها به گواه تاریخ ادبیات ما، سنتی دیرپای بوده و هست و آثار ماندگار آیینی شاعران بزرگ فرهنگ ما گواه این واقعیت است؛ شعر آیینی در معنای عامِ خود در تمام فرهنگ ها و تمدن های اصیل و پیشینه دار بشری جایگاه ویژه‌ای داشته است و همواره بازتاب دهنده ی گرایش فطری انسان ها به توحید، معنویت و اندیشه های متعالی است که در زبان ادبیات و به طور خاص در زبان شعر پدیدار آمده است؛ با توجه به این واقعیت ها و نظر به سابقه پربار ادبیات آیینی ایرانیان، شاعران امروز که به این قلمرو وارد می شوند و اشتیاق و توانشی برای پدید آوری آثاری از این دست دارند، هم به کاری بزرگ دست یازیده اند و هم با حوزه بسیار حساس و دشوار مواجه هستند.

       اگر هدف عرضه  شعر دینی به ویژه آنچه که مبتنی بر فرهنگ شیعی استوار است، به مانند آثار همین جشنواره شعر رضوی که بر محور شخصیت نورانی حضرت علی بن موسی الرضا عرضه و ارائه می شوند، قرار است در حافظه فرهنگی و ساحت باورهای عمیق دینی مخاطبان، تاثیرگذار و ماندگار شود، کار شاعر بسیار خطیر، گرانسنگ و دشوار است. بنابراین داوری آثاری از این دست، مولفه ها و معیارهای ویژه و گوناگون دارد.

     بر این اساس هیات داوران جشنواره ی بیست و ششمِ شعر رضوی، با توجه به غنای ادبی و هنری و شگردهای خلاقانه شعری و شیوه های تاثیرگذار بیانی و هم با عنایت به محتوای ژرف و نگاه و جهان نگری برآمده از ساحت ذهنِ خودِ شاعر و بن‌مایه‌های محکم معنوی و تجربه‌های درونی شاعران و همچنین سلامت و صلابت زبان، آثار را با دقت سنجیدند و بررسی و نقد و داوری کردند، تا برگزیدگان به شایسته ترین نحو تعیین شوند. هیئت داوران ضمن احترام به تک تک شاعران شرکت کننده، پیشنهاد می‌کند که در حوزه شعر آیینی به این چند مقوله توجه بیشتری معطوف شود. 1_مطالعه عمیق و چند جانبه و هدفمند. 2_ پرهیز از کلیشه گرایی و تکرار نمادها، استعاره ها و  کلیدواژه‌های رایج. 3_ توجه به پرورِ همزمانِ فرم و محتوا و ظهور توأمان خلاقیت در هر دو ساحت.
در پایان هیئت داوران از تمام برگزار کنندگان شرکت کنندگان و مخاطبانِ این برنامه فرهنگی مهم،تشکر مینماید
۳ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۵۷

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.