English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

استاندار در مراسم اختتامیه جشنواره ملی شعر رضوی کرمان:شعر در شکل دهی هویت ایرانی-اسلامی ما نقش عظیمی داشته است

استاندار در مراسم اختتامیه جشنواره ملی شعر رضوی کرمان:شعر در شکل دهی هویت ایرانی-اسلامی ما نقش عظیمی داشته است
دکتر علی زینی وند ، استاندار کرمان در مراسم اختتامیه بیست و ششمین جشنواره ملی شعر رضوی کرمان گفت: شعر در شکل دهی هویت ایرانی-اسلامی ما در طول تاریخ نقش عظیم و غیرقابل انکاری داشته است.

وی که در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان سخن می گفت، افزود: وقتی نام ایران به میان می آید، باید از جغرافیای فعلی ایران  فراتر رفت و آن ایران بزرگ را که محدود به مرزهای جغرافیایی نمی شود مدنظر داشت. مرزهای این ایران فرهنگی بسیار گسترده است و کشورها و اقوام گوناگونی را شامل می شود.

زینی وند ادامه داد: شمول ایران فرهنگی از ایران امروزی بسیار فراتر است. در این ایران بزرگ فرهنگی، مولفه های فرهنگی، شعر، هنر، نقاشی ؛ معماری و سایر رویدادهای فرهنگی و هنری حرف اول را می زند و در این بیین، شعر گویاترین زبان است.

وی گفت: شعر فارسی باعث افتخار ایرانیان است و هویت محکم و پرافتخار ایران به نمایش می گذارد.

استاندار کرمان در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: موضوع دیگری نیز وجود دارد که در شعر اهمیت فراوان دارد. شعر، روایت گر اوضاع و احوال و فرهنگی است که در آن عصر و زمانه، شعر سروده می شود. آن روایت های تاریخ - در هر مقطع زمانی - در سایر آثار نیز هست، اما هیچ کدام به اندازه شعر حال و هوای واقعی هر دوره ای را منتقل نمی کند.

وی ادامه داد: امروز نسل جوان ما حال و هوای ایران در زمان ها و سده های قبل را در شعر شاعرانی چون حافظ، سعدی و خواجوی کرمانی جست و جو می کند، به همین دلیل شعردست بالا را در روایت تاریخ دارد. زیرا علاوه بر این با تجلی در قالب هایی چون موسیقی، آواز و ترانه بازهم به طیف گسترده تری از جامعه منتقل می شود و اثرگذار است.

استاندار کرمان تصریح کرد: شعر مولفه مهمی است، عاطفه آفرین است و احساسات و عواطف را به وجد می آورد و یا غمگین می شازد، اما شعر یک خصیصه دارد و آن این است که روایت واقعی آدم های آن دوره و زمانه را روایت می کند.

دکتر زینی وند توضیح داد: شعری که امروز شاعران می سرایند و به نسل های آینده منتقل می شود آن شعر هویت ما را در طول دوران می سازد و به نمایش می گذارد . نسل های آینده وقتی شعرهایی را که شاعران زمان ما سروده اند، می خوانند از هویت ما و طرز فکر و اندیشه و اراده ما مطلع می شوند ، به همین دبیل است که تاکید داریم که رسالت شعر و شاعران ، رسالت سنگینی است.

استاندار کرمان  با اشاره به مکتب سردار شهید سلیمانی تصریح کرد : بر این اساس در سال‌های آینده ادبیاتی حول محور جبهه مقاومت و سردار سلیمانی در استان کرمان شکل می‌گیرد و با طرح این سوال که ما درباره مکتب شهید سلیمانی چگونه می‌خواهیم شعر بگوییم و او را  چگونه معرفی و روایت کنیم . او شخصیتی است که در مرزهای خاورمیانه چنان جذبه‌ای ایجاد کرد که او را رهبر معنوی خود می‌دانند .

وی افزود: روایت پذیرش سردار سلیمانی در دل اهل سنت را چگونه می خواهیم انتقال دهیم، آیا گفتمانی که تقریبی نبوده و اختلاف زا باشد ؛ یا گفتمانی که او نماینده عملی آن بود. روایت سردار سلیمانی در برخورد با جامعه ایرانی چگونه خواهد بود؛ فرد جناحی و سیاسی یا انسان دوستی و وطن پرستی مثبت.

زینی‌وند با طرح این سوال که چگونه می‌خواهیم ادبیات سردار سلیمانی را به شعر تبدیل کنیم، گفت: روایت تک بعدی از ایشان ممکن است وی را فردی ملی گرای  و وطن پرست به معنای عام معرفی کند، اما اگر اندیشه و فعالیت‌های ایشان در خاورمیانه و عشق به ملت‌ها و آزادی خواه و تلاش در راه استقرار مقاومت در برابر ظلم و ستم روایت کنیم، ایران دوستی شهید قاسم سلیمانی به عنوان تقویت ایران به عنوان پایگاه مستحکم در دفاع از همه آزادگان دنیا خواهد بود.

استاندار کرمان در پایان تاکید کرد :   جشنواره ملی شعر رضوی یک رویداد بسیار مهم و غنی است و امیدواریم که سال های سال در این استان این رویداد تکرار شود ، به عنوان یک رویداد تاریخی، در تاریخ یک استان پرعظمت تاریخ ساز ثبت شود و در مراحل مختلف برای نسل های آینده روایتگر واقعی هویت سرزمین ایران اسلامی باشد .

 

۳ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۰۶

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.