English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان:جشنواره ملی شعر رضوی کرمان، جشنواره ای شاخص و اثرگذار است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان:جشنواره ملی شعر رضوی کرمان، جشنواره ای شاخص و اثرگذار است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان در مراسم اختتامیه بیست و ششمین جشنواره ملی شعر رضوی کرمان گفت:جشنواره ملی شعر رضوی کرمان، جشنواره ای شاخص و اثرگذار است ؛ زیرا علاوه بر کیفیت برگزاری ، استمرار در برپایی و حضور گسترده شاعران ولایی گوی، در تقویم رسمی حوزه فرهنگی کشور نیز ثبت شده است . محمدرضا علیزاده  در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر کرمان در مراسم اختتامیه جشنواره که با حضور جمع محدودی از مسوولان، شاعران، و داوران به صورت حضوری و جمع گسترده‌تری از شاعران و علاقه مندان که از سراسر کشور برنامه را به صورت زنده از صفحه اینستاگرام جشنواره دنبال می کردند، تاکید کرد که با حفظ و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در تمام طول سال جاری برنامه های فرهنگی و هنری طراحی و اجرا شده است.

وی در ابتدای سخنانش به روز پرستار و ولادت حضرت زینب (س) اشاره کرد واز همه پرستاران و پزشکان تلاشگر بابت زحماتشان قدردانی کرد. همچنین دی ماه را یادآور حادثه تلخ و ناگوار شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی عنوان کرد و گفت که این داغ و درد همیشه با دوستداران حق و آزادگی خواهد ماند.

علیزاده در ادامه به برگزاری 26 ساله جشنواره شعر رضوی کرمان اشاره کرد و افزود: طی این سال ها 21 هزار اثر از شاعران سراسر کشور برای شرکت در جشنواره به دبیر خانه  ارسال شده، ضمن این که 14 کتاب از اشعار برگزیده جشنواره در سال های مختلف چاپ و منتشر شده است .

وی ادامه داد: جشنواره ملی شعر رضوی کرمان، جشنواره ای شاخص و اثرگذار است ؛ زیرا علاوه بر کیفیت برگزاری ، استمرار در برپایی و حضور گسترده شاعران ولایی گوی، در تقویم رسمی حوزه فرهنگی کشور ثبت شده ، منشور و دستورالعمل خاص دارد و بانک اطلاعاتی که طی سالیان گذشته جمع آوری شده یکی از جامع ترین نمونه ها می باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تصریح کرد: جشنواره شعر رضوی کرمان از سال 1373 و به همت تعدادی از علاقه مندان و مدیران آن زمان آغاز به کار کرد. سیدجواد جعفری مدیرکل وقت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شاعرانی مانند حمید مظهری، فخرمهدوی و حاج آقا صمدانی از کسانی بودند که پایه گذار این حرکت شعری هستند.

وی همچنین به اهداف جشنواره اشاره کرد و ادامه داد: اشاعه فرهنگ منور رضوی، استفاده از ظرفیت های فرهنگی و ادبی کشور جهت ترویج فرهنگ رضوی از جمله اهداف کلی این جشنواره است که از ابتدای برپایی ، برآن تاکید و اصرار شده و کماکان در همین مسیر برپایی، جشنواره را دنبال می کنیم.

علیزاده به فرمایش مقام معظم رهبری نیز اشاره کرد و گفت: معظم له در سخنانشان شعر را یک ثروت ملی عنوان کرده اند، ما و همه ی برپاکنندگان این جشنواره در طی 26 سال گذشته تلاش مان بر این بوده که از این ثروت ملی در جهت ترویج فرهنگ منور رضوی در سطح جامعه استفاده نمائیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به محدودیت های ناشی از کرونا و تاثیر آن بر همه حوزه ها و بخش های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی گفت: تلاش ما با همراهی و همکاری جامعه فرهنگی و هنری و رسانه ای بر این بوده است که برنامه ها و رویدادهای این حوزه را با نظر داشت دستورالعمل های بهداشتی با رویکردی جدید و در بستر فضای مجازی و ترکیبی برگزار کنیم. بر این اساس جشنواره ملی موسیقی نواحی را برگزار کردیم. جشنواره سینمای کرمان بر پاگردید و جشنواره ملی شعر رضوی در حال برگزاری است. جشنواره استانی تئاتر با حضور و مشارکت اهالی تئاتر کرمان برگزار شد و جشنواره های مهم دیگری مانند جشنواره ملی تئاتر سردار آسمانی را پیش رو  داریم که در تدارک برگزاری با شکوه و فاخر آن ها نیز هستیم.

علیزاده تصریح کرد: معتقدیم که برنامه های فرهنگی و هنری در کنار همه اقداماتی که در این روزهای کرونایی از سوی کادر درمان و پزشکی کشور اجرا می شود، می تواند به آرامش روحی و روانی جامعه کمک کند.

دبیر بیست و ششمین جشنواره ملی شعر رضوی کرمان گفت: مخاطبان این دوره از جشنواره امسال و به واسطه استفاده از ظرفیت فضای مجازی از جغرافیای کرمان و کشور فراتر رفته است و علاقه مندان می توانند این مراسم و برنامه را از سراسر دنیا مشاهده نمایند.

وی ادامه داد: در سال های گذشته جشنواره موضوعی در استان های مختلف برگزار شد، اما  در سال جاری همه ی جشنواره های موضوعی در این جشنواره تجمیع شده به همین دلیل امسال در جشنواره ملی شعر رضوی اشعار کلاسیک، سپید و ترانه را دریافت کردیم. اشعار و بخشهایی که در سال های قبل هر کدام در یک استان برگزار می شد . به همین دلیل کیفیت این دوره از جشنواره با حضور این تعداد شاعر و اثر به شکل قابل توجهی بالا رفته است.

در پایان این جشنواره و بر اساس آرای هیات داوران ؛اسامی برگزیدگان جشنواره در بخش های مختلف خوانده شد .
۳ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.