English Arabic
به شمس توس خوش آمدید. / ثبت نام کنید / ورود
    
 

اخبار

دبیر تخصصی بیست وششمین جشنواره ملی شعر رضوی کرمان:استقبال بسیار خوبی از جشنواره ملی شعر رضوی در دوره بیست و ششم شده است

دبیر تخصصی بیست وششمین جشنواره ملی شعر رضوی کرمان:استقبال بسیار خوبی از جشنواره ملی شعر رضوی در دوره بیست و ششم شده است
دکترحامد حسینخانی دبیر تخصصی بیست وششمین جشنواره ملی شعر رضوی در نشست خبری جشنواره ؛ با بیان این که حضوری نبودن جشنواره مشکلاتی داشت و نگران عدم استقبال شاعران بودیم ،گفت: به یاری خدا و به لطف امام رضا (ع) استقبال بسیار خوبی از جشنواره ملی شعر رضوی کرمان در دوره بیست و ششم شده است.

وی با اشاره به اینکه هزار و 813 اثر شعر به جشنواره ارسال شده است گفت: بخش شعر دانشجویی برای نخستین بار در این دوره ایجاد شد و خوشبختانه دانشجویان نیز استقبال کردند.

دبیر تخصصی بیست وششمین جشنواره ملی شعر رضوی با بیان این که شعرهای خوبی به دبیرخانه ارسال شده است افزود: فراخوان در انواع شعر پارسی منتشر شده و محدودیتی از این بابت نبوده است.

وی با اشاره به این که آثار ارسالی داوری شده و در هر بخش سه برگزیده انتخاب و از آنها تجلیل خواهد شد گفت: اعتبار جشنواره به داوران آن جشنواره است که گروه پنج نفره داوری تشکیل شد و کار را انجام دادند که مورد اقبال شاعران در کشور هستند.

حسینخانی با بیان این که اختتامیه بیست و ششمین جشنواره ملی شعر رضوی شب اول دی‌ماه در تالار وحدت دانشگاه شهید باهنر برگزار می‌شود ادامه داد: محتوای برنامه‌های اختتامیه بسیار غنی دیده شده است.

دبیر تخصصی بیست و ششمین جشنواره ملی شعر رضوی با اشاره به اینکه قسمتی از مراسم اختتامیه از جوار مزار مطهر شهید سپهبد قاسم سلیمانی پخش خواهد شد گفت: در آن مکان شعرخوانی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه آیین اختتامیه جشنواره از طریق فضای مجازی پخش می‌شود افزود: هزار و 813 اثر شعر در بخش‌های مختلف به دبیرخانه جشنواره ارسال شده در حالی که سال گذشته حدود 300 اثر به جشنواره ارسال شده بود.

 

دبیر تخصصی جشنواره سپس توضیح داد: «امسال، برای اولین‌بار، بخش شعر دانشجویی را در فراخوان داشتیم که امکان شرکت دانشجویان سراسر کشور را فراهم کرد و اتفاق فرخنده‌ای بود. در این زمینه، دانشگاه باهنر خیلی اطلاع‌رسانی خوبی کرد ولی فضای دانشگاه هم به دلیل کرونا متفاوت شده و متاسفانه حضور دانشجویان را نداریم. با همه‌ی این احوال، اینکه نخستین دوره دانشجویی بود استقبال خوب بود و شعرهای خوبی دریافت شد».

وی اظهار کرد: «امسال، در انواع شعر پارسی، گستره‌ی فراخوان را در نظر گرفتیم: کلاسیک، آزاد، محاوره یا ترانه در بخش همگانی جشنواره و همچنین دانشجویی را در بخش ویژه داشتیم که بعد از اعلام نتایج داوری، سه برگزیده خواهیم داشت».

حسینخانی اضافه کرد: «در هرکدام از این بخش‌ها یک برگزیده خواهیم داشت. شاید براساس نظر داوران کسی در بخشی برگزیده نشود یا در برخی بخش‌ها، برگزیده‌ی مشترک داشته باشیم».

این استاد دانشگاه ،ادامه داد : «غنا و وزانت جشنواره‌های فرهنگی به اعتبار گروه داوران است. به‌عنوان مثال، جشنواره‌های بزرگ جهانی در حوزه‌ی سینما را می‌بینیم که وقتی کارگردانان بزرگ حضور دارند جایگاه ویژه‌ای پیدا می‌کنند بنابراین، یکی از اهداف و دغدغه‌های ما این بود که گروه داوری وزین و متفاوت داشته باشیم به گونه‌ای که خاطر شرکت‌کنندگان از سلامت و صلابت و کیفیت داوری آسوده باشد که خوشبختانه به نتایج خوبی هم رسیدیم».

دبیر تخصصی جشنواره افزود: «یک گروه پنج نفره‌ی داوری را هم‌اکنون در جشنواره داریم که سه نفر از چهره‌های شاخص شعر استان و دو نفر از نامداران کشوری هستند. آقای مهدی صمدانی که در شعر سپید و نو صاحب‌نظر و از منتقدان ادبی استان هستند و سال‌ها تجربه‌ی شعر به همه‌ی معنای خود را داشتند یکی از داوران است. دکتر احمد یوسف‌زاده، چهره‌ی دانشگاهی، نویسنده و شاعر و صاحب‌نظر هم داور دیگرمان هستند که برای برگزاری شعر دانشجویی هم خیلی به ما کمک کردند. آقای محسن کاشانی از شاعران ممتاز استان و از منتقدان برجسته و صاحب زبان ویژه‌ی شعری است و نگاه دقیقی همیشه به عناصر شعر و داوری‌ها داشتند که در این دوره از جشنواره حضور ایشان را هم داشتیم».

وی ادامه داد: «داوران ملی ما هم استاد سهیل محمودی از شاعران پیشگام چند دهه‌ی اخیر انقلاب دکتر اسماعیل امینی، استاد دانشگاه، شاعر، منتقد و پژوهشگر هستند».

۲۹ آذر ۱۳۹۹ ۱۰:۰۱

اظهار نظر

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این وب‌سایت متعلق به بنیاد بین المللی فرهنگی هنری امام رضا (ع) می‌باشد.